Музиката и английският език
Mоже би няма човек в България, който да не е гледал участието на Валентина Хасан в Music Idol 2008 година, където тя изпя популярното парче на Mariah Carey “Without you”. Изпълнението й стана абсолютен хит с небивалия си текст, смесица от неразбираеми части от английски думи и такива от някакъв несъществуващ език – текст, нямащ нищо общо с действителния. Дори самата Марая Кери искрено се забавлява, гледайки видеото на “ Can Lee”… На въпрос от журито как е научила текста, участничката невинно отговаря, че е използвала „play“ и „pause“ бутоните на плейъра… „и…така…“
По това време преподавах английски в едно защитено училище в провинцията. Моите ученици се надпреварваха да пеят с цяло гърло песента в грешния й вариант, но ми направи впечатление, че бяха заучили всяка част от нея, с всяка грешна дума и с всеки „извънземен“ израз :).
Замислих се, че всъщност и аз, а и предполагам много от нас, сме били в същото положение – с дезодорант – микрофон в ръка, на playback, пеейки любими песни, без да имаме понятие от това какво означават. Както казва Рени, героинята от филма „Оркестър без име“: „Ами то във всички песни се пее за любов и още нещо“.
Аз лично започнах да изучавам езика на един по-късен етап от живота си, когато музиката и танците вече бяха сериозно мое хоби и с натрупването на известен речников запас, пъзелът с любимите ми песни и това „още нещо“ :), започна да се напасва. Говоря за време, в което нямаше YouTube и Google.
В работата ми с деца впоследствие, а и в частност в ADVANCE, съм установила, че музиката като компонент от почти всеки час има множество полезни свойства и то не само като възможност за разтоварване и забавление.
- На първо място, застъпените във всички учебни системи песни са един вид преговор на въведената лексика. Често пъти думите са вплетени в куплетите в мерена реч, т.е. в рима, и запомнянето става изключително лесно и забавно;
- На второ място, думите и граматичните структури, с които децата са запознати, „звучат“ наред с нови такива в един приятен и забавен контекст, от който могат да се извлекат нови умения;
- Слушането на текст под формата на песен е много добро упражнение за развиване на езиковото умение „слушане с разбиране“ и се случва паралелно с двигателна и жестомимична активност;
- Пеенето, дори често пъти фалшиво :), упражнява произношението.
Има песни, които натрапчиво се загнездват в съзнанието ни с дни, но ако трябва да бъдем честни, любимият рефрен от детството или ритъма и римите на поредния хит са част от удоволствието да усвояваш и владееш един език. Текстове като тези на Beatles, Queen, ABBA и много други от близкото и не толкова близко минало носят посланията на времето, заряда и богатството на мисли и думи, изречени и написани с душа и сърце на език, който си струва да бъде опознат.
Вижте други публикации:
Историите – увлекателният път към изучаване на чужд език – част І
Историите – увлекателният път към изучаване на чужд език – част ІI