„Да знаеш друг език, е като да имаш втора душа“ – Карл Велики
Известно е, че от векове, чрез езика хората описват заобикалящия ги свят, такъв какъвто го виждат и възприемат. Но дали всички народи го виждат еднакъв? Или просто гледната точка е различна?
Изучаването на английски език, освен всичко останало, е и начин да погледнеш на света с нови очи, да видиш под друг ъгъл заобикалящата ни действителност и така да обогатиш себе си като личност.
За мен преподаването на английски език е начин да покажа на децата красотата на света през новия език. Да им помогна да открият и преоткрият света по нов начин. Всеки предмет да получи ново име, а нови места да бъдат открити по нови пътища.
Да знаят, че за българите, Египет се намира в Близкия изток, но за британците това място е Средният изток. Или, че ако в България наричаме удареното око „насинено“, то в Англия същото око го наричат „черно“.
Процесът на изучаване на чуждия език е неразривно свързан с изучаването и опознаването на чуждата култура. Запознавайки децата с традициите на англоезичните страни, аз имам възможност да им обясня отново, колко е важна думата „Благодаря“ и как в Америка си го напомнят всяка година, като празнуват Благодарността. Да им кажа, че веселието и забавата, заедно, са начин да се почувстваме общност и че денят на „Вси Светии“ е този начин за британци и американци. Отбелязването на този празник, същевременно е начин за насърчаване на детската креативност и творческо мислене, които учениците влагат в самостоятелното изготвяне на свои костюми и шеги.
Защото „Истинското пътуване към откритието, не е да опознаеш нови земи, а да видиш с нови очи“ – Марсел Пруст
Вижте други публикации:
Бележки към пътеводителя на граматическия стопаджия
Защо е важно да се избягва превеждането от английски език на български