Емоционалната интелигентност, рефлексията и детските книжки.
Много е писано за фундаменталното влияние на книгите и четенето в ранна детска възраст. Книгите дават изключителна багра от ситуации и преживявания, които освен интригуващи сами по себе си, предлагат възможност за развитие на рефлексивните способности и емоционална интелигентност. Безспорно безценни умения за подрастващите в XXI в.
Рефлексията е умението за самоанализ, което се усвоява най-лесно и успешно именно в първите години. Самоанализът дава възможност човек да наблюдава собственото си поведение и грешки и да се самокоригира своевременно. В резултат, това умение значително забързва интелектуалното развитие и успехите на индивида във всяка социална среда или избрано направление. За да се развие обаче, децата трябва естествено да компенсират своята липса на житейски опит. Чрез книгите и детската литература, децата достигат до адаптирана за тяхното развитие информация, която често дори предизвиква съвсем естествена дискусия между децата и техните родители и разбужда детския ум. Книжките, за разлика от други популярни забавления (телевизия, компютри и др.), имат полза в това, че с лекота могат да демонстрират вътрешния свят и размисли на героя. Това допринася за способностите на децата за анализ и себеанализ в реална обстановка.
Емоционалната интелигентност е умението да разбираш емоциите на околните и правилно да можеш да преценяваш характера на човек. Това умение е директно свързано с рефлексията, защото самопознанието естествено води и до разбиране на хората като цяло. Емоционалната интелегентност развива емпатията и симпатията, което позволява на детето да се постави в ситуацията на другите хора. С други думи, човек естествено придобива по-голямо разбиране, търпение и такт в отношенията с другите хора. Освен че човек става „по-добър“ с останалите, емоционалната интелегентност дава възможност и детето само да преценява характера на хората и дори да разрешава конфликтни ситуации още преди да са се случили. Всичко това се развива изключително много с четенето на литература, защото в нея могат да се разгледат безопасно разнообразие от конфликтни ситуации и съответно много различните перспективи и гледни точки на събитието. Емоционалната интелегентност е ключов компонент за изграждането на успешни личности.
Очаквайте продължение!
Вижте други публикации:
Комиксите и английският език
Какво ми дават децата?