Емоционалната интелигентност, рефлексията и детските книжки.
Част 2-ра: Любовта към книгите
Как може да се развие любовта към книгите? Навиците са определящи за характера, а те се формират най-лесно именно в ранна детска възраст. Иначе казано, ако детето се запали по това да чете, шансовете да продължи да чете и като възрастен са значително по-големи. За целта може да се подходи с книги, изпитани от времето, като подбрана световна класика или с Ваши любими книги. Предаването на емоционалната връзка, която имате с дадена книга, може да е изключителен фактор за заинтригуване на малкия читател. Може да се подходи и със съвременната литература за деца, към която трябва да бъдем винаги отворени.
Личният пример също е много важен! Ако Вие четете ежедневно, шансовете Вашето дете също да чете за удоволствие стават значително по-големи. Важно е да му покажете, че четенето не е задължение, а хоби и забавление.
Умения като рефлексия и емоционална интелегентност дават възможност децата да се развиват пълноценно, да бъдат не само успешни в начинанията си, но и да бъдат спокойни, уравновесени и справедливи със себе си и останалите. Книжките далеч не са отживелица, тяхната нужда е и социално обоснована. За наша радост на българския пазар има богато разнообразие от класически и съвременни истории, с които децата могат да пропътуват безчетни светове. Нека винаги им подаваме ръка в подобни приключения.
Вижте други публикации:
Емоционалната интелигентност, рефлексията и детските книжки