Hogwarts или потенциалът на детските интереси
Нека първо Ви разкажа малко за това вълшебно място – Hogwarts! Името, навярно, е познато за много от Вас. Това е училище за магия и вълшебство, описано в книгите на Джоан Роулинг от поредицата „Хари Потър“. То е създадено преди хиляда години от най-великите магьосници на онова време. Четирите дома на училището носят техните имена – Годрик Грифиндор, Хелга Хафълпаф, Роуина Рейвънклоу и Салазар Слидерин. Този месец магията на Hogwarts посети учебните ни часове и ни зареди с ентусиазъм и желание.
В АДВАНС имаме огромни фенове на поредицата. Много ученици четат адаптираните книги, а някои от тях дори опитват да четат текстовете в оригинал. Тъй като децата имат искрен интерес, бях вдъхновена да разгърна тематиката и да я интегрирам в обучението по английски език. Така ADVANCE стана дом на Hogwarts за един ден.
По време на присъствените занятия, още с пристигането си в образователния център, децата получиха своите писма за прием в Hogwarts, а чрез магическия експресен влак се пренесохме в училището. След това учениците бяха разпределени от сортиращата шапка в четирите дома, които така добре познаваме. Организирани по този начин, започнахме да изучаваме най-важните термини от поредицата, споделихме впечатления и аргументирахме предпочитания за любими литературни герои. Сравнявахме ги и ги описвахме, използвайки целевата граматика за съответното занятие. Изработихме си омагьосани писалки от пера, които ни помагаха да се справим с поставените задачи. Попълнихме въпросник, който ни помогна да разберем повече за себе си и за нашите предпочитания, а през цялото време се присъждаха определен брой точки за всеки правилен отговор, използване на цели изречения и взаимопомощ между учениците от съответния дом. В края на вълшебното ни приключение, получих страхотен подарък от учениците – предварително изработена вълшебна пръчица от хартия и горещ силикон!
Интегрирането на интересите на учениците в учебния процес на пръв поглед може да изглежда като трудоемка задача, чийто резултат да бъде сравняван единствено с мъничко забавление, но в съвременната методика на чуждоезиковото обучение съществуват много класно-урочни и извънкласни форми и методи на обучение с доказана ефективност, в чиято основа седи именно принципът за отчитане на индивидуалните особености на учениците. Какво означава това на практика?
Отчитането и съобразяването с индивидуалните особености на учениците в никакъв случай не се свежда единствено до текущото равнище на знания и умения на конкретен ученик, а включва още емоционалното състояние, готовността им за възприемане, степента и вида на мотивацията за учене, степента на социализиране и не на последно място, техните лични интереси – книги, филми, любими спортове, любими занимания и хобита, таланти…
Едно от предизвикателствата, пред които се изправяме като преподаватели, много често е предварителната настройка, че учебният процес е труден и неприятен. В практиката си често сме срещали мисконцепция за несвързаност между учебния материал и реалния свят. Ето тук идват на помощ личните интереси на учениците. Голяма част от учебното съдържание по английски език би могла лесно да бъде обвързвана с всякакви хобита и предпочитания и интереси чрез аналогии, примери, препратки, онагледяващи ресурси, ролеви игри, проекти, пиеси и др. Резултатите от отчитането и интегрирането на личните интереси на учениците са многостранни и многопластови. От една страна се повишава мотивацията за учене, придава се личен смисъл на учебния материал, създават се емоционални връзки и се укрепва връзката между реалния свят и изучаваното, което несъмнено води до повишаване на ефективността на целия учебен процес. От друга страна, това спомага и за изграждане на топли взаимоотношения между учител и ученици, създава усещане за личностно ангажиране и зачитане на личността на детето и способства за създаването на спокойна учебна атмосфера, в която учениците се поставят в ролята на интелектуално и емоционално АКТИВНИ учащи.