Вълнуващият свят на игрите: ключът към ефективното обучение по английски език
Първият въпрос, който получавам от учениците когато вляза в час, е: „Мис, днес ще играем ли игри?“. Моят отговор е винаги положителен, тъй като мога смело да твърдя, че игрите не само са средство за забавление, но и ключов инструмент в обучението по английски език. Интересното е, че игрите събуждат вълнение не само у малките ученици, но и в учениците, които навлизат в тийнейджърството. Разбира се, всяка игра, която подготвям, е съобразена с нивото и възрастта на децата.
Именно игрите правят часовете толкова различни от традиционното обучение в България, с което учениците са свикнали. Едно от най-важните предимства на този метод е неговата интерактивност. Учениците не се фокусират върху пасивно четене и писане през целия час, а напротив – те се увличат в процеса на учене докато се забавляват. Тази активност ги стимулира и им помага да затвърдят, запомнят и приложат новите знания ефективно.
В началото на всяко занятие включвам игра, с която проверявам дали учениците са усвоили материала от предходния урок. Има случаи, в които ученик е отсъствал в минало занятие и успява да „попие“ информацията именно чрез тази игра.
Използвам метода и като средство за въвеждане на нова информация, без значение дали е нова граматика или пък лексика. Например, доста често учениците сами стигат до правилата за употреба на дадено граматично време или структура само докато играят. В края на часа отново е време за игра, с която децата затвърждават материала, който сме разгледали по време на занятието.
Разделям игрите, които подготвям на два типа: игри, които играем на интерактивната бяла дъска и игри, които включват физическа активност. В днешно време учениците са доста запознати с технологиите и се вълнуват, когато ги използват и по време на час (интерактивна бяла дъска). По-вълнуващи, както за мен, така и за тях обаче, са игрите, в които са физически активни. Чрез тях енергията на учениците се повишава и се подобрява тяхната концентрация, както и способността им да работят бързо, особено когато играта е отборна и е за време.
Отборните игри насърчават екипния дух и сътрудничеството, а учениците споделят отговорности помежду си. Това е и следващото важно предимство на този метод. Благодарение на игрите по отбори, децата се учат да работят в екип още от ранна възраст, което, всички знаем, е важно качество за един възрастен. Методът допринася изключително и за комуникативните способности на учениците.
Игрите са изключително важно средство, което променя начина, по който сме свикнали да усвояваме чужд език. Те правят ученето изключително забавно и мотивиращо, а освен това се постигат изключителни резултати. Учениците се „потапят“ в езиковия свят, развиват уменията си, придобиват увереност в езика и всичко това се случва неусетно, докато се забавляват.
Прочетете още: Сложността на изказа