Как да усвояваме умения?
За усвояването на чужд език и успешното му практикуване са необходими не малко усилия, особено когато това става извън територията, на която се говори конкретният език. Затова, както е споменавано и преди в рубриката „Преподавателите на АДВАНС съветват“, е важно родителите да съучастват в процеса по израстването на децата по отношение на уменията им да пишат, четат и говорят на английски език. Във връзка с това, най-добре към децата, които се учат в момента (всяко със своето темпо), да има отношение на разбиране, търпение и постоянно поощряване.
Някои родители си създават твърде големи очаквания за времето, за което ще се усвои материала. Тези очаквания ги подтикват да бъдат нетърпеливи, ако децата продължават да правят едни и същи грешки. Нетърпението може да идва и от неяснота по отношение на това, какво е заложено в програмата на децата, какъв материал трябва да научат и какви умения целим да придобият.
Понякога родителите се изкушават да гледат от по-различна гледна точка, според която децата трябва да научават много повече материал, отколкото реално могат в повечето случаи. Затова е от голямо значение, когато правят грешки, децата да бъдат поправяни спокойно, а веднага след това да има вербално поощрение. Така те чувстват, че вървят напред и свързват ученето на английски език не само с правенето на грешки, а и с постигането на успехи.
Хубаво е също така родителите да обърнат специално внимание на необходимостта от това, децата им да научат да пишат думите правилно. В дигиталната ера, в която живеем, се наблюдава един особен феномен, породен от достъпа на децата до много видеа онлайн и следването на различни влогъри. Учениците развиват голяма лексикална база, започват да имат много добро произношение (доближаващо се до това на native speakers – хора, за които английският език е роден) и сравнително добра граматика.
Много от децата, които имат досег до езика главно чрез филми, видео игри и видеа обаче, имат сериозни затруднения с правописа. В спокоен разговор би било добре да им бъде обяснено, че е важно да пишем правилно всички английски думи, които знаем, така както е важно да пишем правилно на българския език. Преписването на думи обикновено се струва скучна задача на учениците, но всъщност е чудесен начин за упражняване на правопис, затова е хубаво да се настоява тази част от домашните да се прави без изключения. Може домашните работи да се пишат на няколко пъти, за да не е много изморително. Може също така да се поставят седмични цели за научаване на определен брой думи (допълнително към текущия материал) и да се дават различни поощрения (нова книга или видео игра и т.н.). Може да се играят игри за усвояване на правописа, подобни на игрите, които играем в часовете.
Вижте други публикации:
Как да помагаме на децата си да учат английски – първа част
Как да помагаме на децата си да учат английски – втора част